Powołana przez druha opiekuna, instruktora harcerskiego Janusza Majkuta oraz mgr Katarzynę Delikat jako opiekuna-nauczyciela, “Szkolna grupa klimatyczna”, czyli  uczniowie III LO, będący jednocześnie harcerzami, związanej z Liceum 9. Rzeszowskiej Drużyny Wędrowniczej, zostali laureatami II nagrody w konkursie dla szkół ponadpodstawowych pod nazwą „Klimatyczna miejscówka”. 

Konkurs organizowany był przez Województwo Podkarpackie w Rzeszowie i Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”. Tematem konkursu było zagospodarowanie terenu wokół szkoły i wykonanie tzw. „Klimatycznej miejscówki”, na którą składać się będą m.in. łąka kwietna, „łapacz wody deszczowej”, urządzenie plenerowego odpoczynku dla uczennic i uczniów oraz działalność edukacyjno – informacyjna o zmianach klimatycznych. Uczniowie – harcerze 9RwDW - zgodnie stwierdzili, że to zadanie świetnie rezonuje ze stylem bycia i wartościami, za którymi stoją. 

“Klimatyczna miejscówka” jest przedsięwzięciem przestrzennym. Jako taka wymagała znalezienia odpowiedniego miejsca, co stanowiło kluczowy warunek skutecznego udziału w konkursie. Dzięki wstawiennictwu opiekuna-nauczyciela p. Katarzyny Delikat i przychylności Dyrektora III LO Pana Marka Plizgi, udało się pozyskać teren dla konkursowych działań. W tym miejscu należy podkreślić niezwykłą otwartość i zrozumienie z jakim aktywność “Szkolnej grupy klimatycznej” spotkała się w dyrektorskim gabinecie. 

“Szkolną grupę klimatyczną” powołała do istnienia opiekun-nauczyciel Katarzyna Delikat oraz druh opiekun Janusz Majkut. W toku działań udział wzięli: 

Filip Łukasiewicz

Mikołaj Krzemieniecki

Julia Zuber

Hubert Burnat

Krzysztof Barć

Marcin Rożek

Jakub Kosiołek

Maria Kowalewska

Anastasia Reshchenko

Szymon Gieroń

Emilia Kułakowska

Liliana Malita

Biorący udział w realizacji zadań konkursowych dostrzegli pozytywne aspekty swojej pracy, takie jak integracja osób zaangażowanych umiejętność pracy w grupie, działania manualne i kształtowanie umiejętności planowania, poszerzenie i ugruntowanie wiedzy w każdym z poruszonych zakresów, w szczególności - bioróżnorodności, roli przyrody i roślin dla dobrostanu człowieka, szukania równowagi między pracą a relaksem oraz uświadomienie sobie namacalnych konsekwencji zmian klimatu i możliwość praktycznego reagowania na nie w celu zmniejszenia jego skutków.

“Szkolna grupa klimatyczna” przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie oprócz nagrody pieniężnej i zaszczytnego II miejsca, już wygrała coś dla siebie!