10 czerwca b.r. w naszej szkole odbył się ekologiczny pokaz mody inspirowany literaturą- tym razem źródłem artystycznych odniesień była grecka mitologia. Na scenie nie zabrakło więc bohaterów niezwykłych opowieści, które po dzień dzisiejszy są znane i lubiane.

Metamorfozy 2019Show Gallery

O prawdziwości tych słów niech świadczy liczne grono uczestników konkursowych zmagań. Przed jurorami i widownią w naprawdę ciekawych i pomysłowych kreacjach wystąpiło aż 14 zespołów, w tym 5 ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Malawie - młodych artystów prowadziła p.Marta Maciejowska, której serdecznie dziękujemy za tak owocną współpracę z III LO.

Jurorzy
p. Barbara Olearka,projektantka mody i kreator stylu;
p. Lidia Miś, pisarka i wydawca, autorka książek dla dzieci i młodzieży;
p. Janusz Majkut, harcmistrz, organizator imprez, DJ, a także absolwent III Liceum

oceniali pomysłowość i staranność wykonania strojów z materiałów ekologicznych. Liczyło się też ogólne wrażenie estetyczne i literacki komentarz. Warto dodać, że jedna z laureatek konkursu,Weronika Kus, zdobywczyni wraz z zespołem drugiego miejsca na tę okoliczność napisała specjalny wiersz, w którym opisała dramatycne okoliczności związku Hadesa i Persefony.

Innym uczestnikom także nie brakowało wspaniałych pomysłów. Ujrzeliśmy zatem piękne Iris i Afrodytę, Artemidę i Posejdona,  panią Olimpu Herę, a także Demeter i Korę - najbardziej popularne, nie mówiąc już o  Meduzie ze wspaniałym makijażem. Największym uznaniem cieszyła się jednak opowieść o rywalizacji trzech bogiń - Afrodyty, Ateny i Hery o złote jabłko z napisem dla najpiękniejszej, czyli jabłko niezgody. Parys oczywiście przyznał je bogini miłości, ale Eris udało się skutecznie poróżnić piękne boginie.

Zabawa była znakomita, a jury przyznało następujące nagrody:

I miejsce dla Zespołu nr 2 w składzie:
Łucja Gósz, Anna Busz, Krystyna  Rusin, Wiktoria Stec, Zuzanna Kraus, Piotr Kraus
za projekt pn."Jabłko niezgody

II miejsce dla Zespołu nr 3 w składzie:
Weronika Kus, Amelia Surowiec, Gabriela Mac, Andżelika Watras, Justyna Krawczyk
za projekt pn. "Hades i Persefona"

III miejsce dla Zespołu nr 14 w składzie:
Gabriela Szeliga, Agnieszka Kloc
za projekt pn."Posejdon"

Jurorzy przyznali także dwa równorzędne miejsca czwarte.

IV miejsce dla Zespołu nr 8 z Gimnazjum w Malawie w składzie:

Karolina Dworak, Izabela Inglot, Gabriela Drabicka
za projekt pn. "Demeter i Kora"

IV miejsce dla Zespołu nr 5  ze Szkoły Podstawowej w Malawie w składzie:
Natalia Lew, Emilia Lew
za projekt pn."Hera"

Jury wyróżniło kilka projektów:

Zespół nr 6 w składzie: Anna Barnat, Katarzyna Mazur
za projekt pn."Demeter".

Zespół nr 9 ze Szkoły Podstawowej w Malawie w składzie: Nikola Mazur, Maria Skoczylas
za projekt pn."Artemida"

Zespół nr 10 ze szkoły Podstawowej w Malawie w składzie: Dominika Lew, Klaudia Lasota
za projekt pn."Afrodyta"

Zespół nr 11 w składzie: Dominika Gniewek, Weronika Wtykło, Gabriela Pyra, Kamila Michalik, Zuzanna Skoczylas
za projekt pn."Hades, Demeter i Kora"

Laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne, a  wyróżnione zespoły książki ufundowane przez p. Lidię Miś.

Dodatkową nagrodą dla zdobywców I miejsca będzie zaproszenie na rzeszowski pokaz mody p. Barbary Olearki, który odbędzie się jeszcze w tym miesiącu.

Wszystkim uczestnikom "Literackiego Eko Fashion Show pn. Metamorfozy" serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy za rok - literackim źródłem inspiracji będą polskie bajki, baśnie i legendy.

Organizatorem konkursu była p.Greta Konefał