Uczniowie klasy 2: Szymon Olszowy, Bartosz Nowak, Filip Pępek, przystąpili do I edycji konkursu „NAUKOLATEK - nastoletni naukowiec”, którego organizatorem w województwie podkarpackim jest Politechnika Rzeszowska.

I edycja konkursu Naukolatek - robotyShow Gallery

Konkurs uczniowskich projektów badawczych „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec jest organizowany w ramach środków otrzymanych od Ministra Edukacji i Nauki, w ramach finansowania Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i dedykowany wybitnym uczniom szkół ponadpodstawowych województw lubelskiego, podkarpackiego oraz podlaskiego.

Celem konkursu jest systemowe włączenie w rozwój polskiej nauki zdolnych uczniów szkół ponadpodstawowych oraz ukierunkowanie ich zainteresowań na przyszłą karierę naukową. Konkurs „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” składał się z dwóch etapów: regionalnego, realizowanego niezależnie od siebie w województwach lubelskim, podkarpackim i podlaskim oraz międzywojewódzkiego, na którym zaprezentowane zostaną najlepsze projekty regionalne.

W marcu 2023 r. Komisja Konkursowa dokonała oceny merytorycznej wniosków przekazanych do oceny przez Organizatora Konkursu. Oceniono 24 wnioski, które spełniły wymogi formalne.

Projekt badawczy  pn.  Przyjazny Asystent Seniora uzyskał rekomendację na dofinansowanie w kwocie 10000 zł. W ramach projektu zostały kupione: robot z chwytakiem i kamerą, robot z lidarem i kamerą, , drukarka 3D, filament oraz inne urządzenia i materiały potrzebne do realizacji zadań ujętych w projekcje uczniowskim.

Opiekunem grupy ze strony szkoły była nauczycielka informatyki Urszula Bieniasz, a ze strony Politechniki Rzeszowskiej dr Tomasz Krzeszowski.