W dniu 16 stycznia 2019 r. klasa 3a gimnazjum odwiedziła Narodowy Bank Polski, oddział w Rzeszowie. Uczniowie dowiedzieli się, że NBP jest centralnym polskim bankiem. Podstawowym celem jego działalności jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu.

Temu bankowi przysługuje wyłączne prawo emitowania pieniądza. Do zadań NBP należy również prowadzenie gospodarki rezerwami dewizowymi i bankowa obsługa budżetu państwa. Na filmie uczniowie mogli zobaczyć między innymi wnętrze skarbca, sztabki złota czy worki z banknotami. W jednej z sal banku oglądali zabytkowe maszyny do liczenia monet i banknotów oraz kasy pancerne. Mogli wymienić dwuzłotówki i pięciozłotówki na takie, których w obiegu jest niewiele. Czas minął nam szybko. W rzeszowskim oddziale NBP gościła nas pani Monika Mularz-Dobrowolska – dziękujemy!

W najbliższym czasie do NBP wybierają się pozostałe klasy gimnazjum.

Wycieczkę zorganizowała Elżbieta Górnicka.