W dniach 29.05.- 02.06. 2018 r. uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida  w Rzeszowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z uczniami niemieckiej szkoły Canisius Kolleg Berlin, które odbywało się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Krzyżowa.

djalbum_link:158

Młodzież z samego rana zebrała się na dworcu PKP i  ruszyła w podróż pociągiem. Do Wrocławia dotarła po sześciu godzinach jazdy, gdzie czekał już na nich autokar, który zawiózł ich do Krzyżowej. Po zameldowaniu w pokojach, grupa udała się na kolację i zaraz po niej na pierwsze spotkanie zapoznawcze z niemiecką grupą, gdzie również został przedstawiony regulamin korzystania z ośrodka.

Następny dzień młodzież rozpoczęła śniadaniem, a zaraz po nim nie tracąc czasu, udała się na kolejne integracyjne spotkanie. Było ono przeprowadzone w bardzo ciekawy i swobodny sposób, który pozwolił otworzyć się przed nowo poznanymi kolegami. Zabawa pt. ,,Animacje językowe`` spodobała się  każdemu. Polegała na nauce w parach polsko - niemieckich podstawowych ojczystych zwrotów. Dzięki temu pojawił się ogrom śmiechu oraz dobre  nastawienie na kolejne części programu. Po obiedzie, młodzieży rozdzielonej na grupy, przybliżono sylwetki dawnych właścicieli ośrodka. Po zapoznaniu się z życiorysami postaci odczytane zostały miłosne listy małżonków, które pokazywały młodym ludziom poprawny obraz miłości czy patriotyzmu. Z pewnością była to dla nich bardzo pouczająca i wzruszająca lekcja.

Kolejnego dnia, po śniadaniu uczestnicy wymiany wyruszyli w kierunku kościoła, aby celebrować święto Bożego Ciała. Dla zagranicznych kolegów było to coś nowego. Uważnie śledzili każdy element ceremonii i z ciekawością dopytywali o różne wątki. W drugiej części dnia uczniowie wzięli udział w wystawie odrzucającej kłamstwo, na której została im dokładnie przedstawiona historia tamtejszego miejsca, ludzi 

i okolic. Była to jedna z najciekawszych części programu, ponieważ większość uczestników kształciła się na profilu humanistycznym. Lekcja była bardzo wciągająca. Pomogła zażegnać młodzieży wiele stereotypów i błędnie zrozumianych wątków historycznych. Na zakończenie dnia podopieczni obejrzeli dokumentalny film, a po nim wyczerpani wrócili do swoich pokojów.

Czwartego dnia zaraz po śniadaniu, uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzili tam piękne Stare Miasto, odwiedzili wiele kościołów i innych zabytkowych budowli. Poznali również elementy religii żydowskiej oraz zwiedzili ich świątynie- Synagogę. Po powrocie odbyła się pożegnalna impreza.

Nadszedł ostatni dzień, część podsumowująca całe spotkanie i pożegnanie. Niemieccy rówieśnicy okazali się bardzo przyjaźni i z pewnością wielu polskich uczniów zawiązało z nimi relacje, które będą trwać przez długie lata. Młodzież zarówno rzeszowskiej, jak i niemieckiej szkoły, miała okazję poznać obcą kulturę i przełamać swoje bariery językowe. Takie spotkania są świetną alternatywą nauki, z której młodzi ludzie na pewno dużo wynieśli.

Marta Bazan klasa 2 a