W dniach 27.05.2016 – 31.05.2016 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego już po raz szósty miało miejsce spotkanie 18 uczniów i uczennic III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej Canisius Kolleg w Berlinie (Niemcy).

Młodzież uczestniczyła w: grach zapoznawczych i integracyjnych, animacji językowej, całodniowej wycieczce do Wrocławia oraz pracowała z wystawą historyczną „Odwaga i pojednanie”. Kulminacyjnym punktem programu było czytanie listów pożegnalnych Helmuta Jamesa von Moltke i  Frei von Moltke w „Domu na wzgórzu”.

Helmut James von Moltke  był założycielem „Kręgu z Krzyżowej”, jednej z najważniejszych grup opozycyjnych w nazistowskich Niemczech. Podczas tajnych spotkań w Berlinie  i w majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej, grupa spiskowców wypracowywała plany porządku powojennego, po upadku dyktatury hitlerowskiej. Zakładano m.in. ukaranie winnych zbrodni wojennych oraz stworzenie europejskiej federacji państw, przy udziale Polski, USA i Rosji. W styczniu 1944 został zaaresztowany przez Gestapo i stanął wraz z innymi członkami Kręgu z Krzyżowej przed tzw. trybunałem ludowym pod przewodnictwem sędziego Rolanda Freislera. 11 stycznia 1945 skazany został na śmierć i 23 stycznia powieszony w więzieniu Plötzensee. Ponieważ brakowało dowodów na jego udział w spisku Kręgu z Krzyżowej, skazano go za sam zamiar stworzenia po upadku Hitlera nowych demokratycznych Niemiec. Jego żona, Freya von Moltke (1911-2010), również członkini organizacji „Krąg z Krzyżowej”, wraz z synami ocalała.

Spotkanie młodzieży w Krzyżowej przebiegało w przyjacielskiej atmosferze i przyniosło obu stronom niezapomniane wrażenia, korzyść i satysfakcję.

Za organizację wymiany odpowiedzialna była: Anna Mazur. Opiekę nad młodzieżą podczas spotkania sprawowali: Ewa Salamon i Wojciech Nowicki.

autor: Ewa Salamon

Spotkanie w Krzyżowej 27.05 2016 - 31.05.2016 r.Show Gallery