3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

Lapsus - Felieton
Mój głos w ważnej sprawie… Aldona Krakowska PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
środa, 30 września 2015 09:15

Wiele utworów literackich ma charakter ponadczasowy. Zawierają one uniwersalną prawdę. Jest ona aktualna niezależnie od epoki, w której żyją ludzie. Utwory te niosą dla człowieka przestrogę oraz zachęcają do zastanowienia się nad własną moralnością.

W bajce Ignacego Krasickiego pt. „Lew i zwierzęta” ukazany jest model tyrańskiej władzy.

Poprawiony: poniedziałek, 19 października 2015 09:00
Więcej…
 
Mój głos w ważnej sprawie. Paulina Oczom PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
środa, 23 września 2015 10:05

Mój głos w ważnej sprawie

Wiele tekstów kultury zawiera w sobie pewne morały i przykłady zachowań. Nie oznacza to jednak, że odwołują się one tylko do danej epoki. Pouczenia znajdujące się w utworach literackich są aktualne zarówno teraz, jak i w przeszłości i w przyszłości. Doskonałym przykładem pisarza, który za pomocą swoich dzieł przestrzegał ludzi przed przybieraniem złych wzorców i postaw był Ignacy Krasicki.

Poprawiony: poniedziałek, 19 października 2015 09:00
Więcej…
 
Dlaczego dawne teksty kultury nie muszą być przestarzałe? Małgorzta Pacześniak PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
środa, 23 września 2015 10:03

Mój głos w ważnej sprawie…

Dlaczego dawne teksty kultury nie muszą być przestarzałe?

Dawne teksty literackie mają wartość także współcześnie. Dowodem na to mogą być bajki osiemnastowiecznego polskiego twórcy - Ignacego Krasickiego. W swoich utworach poeta opisuje wady i słabości ludzkie w sposób komiczny i  zabawny. Naśmiewa się z nich, lecz nie  z ludzi , choć to oni są właścicielami owych przywar. Samo postępowanie Krasickiego jest nauką, gdyż można wywnioskować, że nieważne jaki człowiek jest, jakie posiada wady  i zalety, nie wolno z niego szydzić i oceniać. W bajkach symbolami poszczególnych słabości są najczęściej zwierzęta. W utworze „Szczur i rodzeństwo” pisarz krytykuje egoistyczną, egocentryczną postawę, w utworze „Pan i pies"- ślepą wierność, a także koncentrację wyłącznie na własnej osobie.  „Lew i zwierzęta" ukazują styl władzy, którego możemy doszukać się we współczesnej polityce. W poemacie heroikomicznym pt. "Monachomachia" Ignacy Krasicki krytykuje postawę duchowieństwa, zakonników, którzy powinni reprezentować własną osobą świętość wyznawanej religii i skromnością wzbudzać szacunek u wiernych. Tymczasem oni dla zabawy  i przyjemności urządzają obfite uczty i nie wykonują sumiennie obowiązków. Jest wiele innych przykładów tekstów autorstwa Krasickiego, które opisują wady znane nam współcześnie. Komiczny sposób ich przedstawienia przez autora sprawia,  iż zapadają one w pamięć i skłaniają do pracy nad własnym charakterem.

Poprawiony: środa, 23 września 2015 10:06
Więcej…
 
Mój głos w ważnej sprawie. Wiktoria Pieczonka PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
środa, 23 września 2015 10:00

Mój głos w ważnej sprawie …

Dawne teksty literackie nie muszą być anachroniczne, można z nich zaczerpnąć wiele rad i przestróg. Dzięki temu nie będziemy popełniać różnych błędów.

Poprawiony: poniedziałek, 19 października 2015 09:01
Więcej…
 
Narodowa Pamięć PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
wtorek, 12 listopada 2013 21:43

Moja Ojczyzna
Tylko, czy na pewno pisana z dużej litery?
Nie wydaje się to dzisiaj dostatecznie uzasadnione. Ot, słowo pospolite, jak wiele innych. I chociaż autorka zawahała się, by je użyć w przypadkowym kontekście ( broń Boże przed taką niegodziwością!), chętnie pobrzmiewa ono właśnie w takiej formie z okazji hucznie obchodzonych uroczystości. Politycy z „prawa”, „lewa” oraz wszelkich innych odcieni i skrajności manifestują wówczas swój polski rodowód.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4