3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

„Kto z nich był Bogiem?” PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
czwartek, 20 listopada 2014 09:30

TYTUŁ OBRAZU: „Kto z nich był Bogiem?”
Kres ziemskiego istnienia jest tematem, który inspirował artystów na przestrzeni wieków. Motyw apokaliptyczny pojawia się w tekstach kultury z każdej dziedziny.
Autorzy często czerpią inspirację z biblijnej Apokalipsy św. Jana. Moja wizja również opiera się na Piśmie Świętym. Odbiega jednak od jego tradycyjnej interpretacji.
Obraz przedstawia kulę ziemską, będącą symbolem ludzkich dusz, o które toczy się nieustanna walka pomiędzy Bogiem a Szatanem. Siły ciemności wbijają w glob swoje szpony, sprawiając, że pęka on i zaczyna się rozpadać. Podobnie dzieje się z człowieczą duszą – zostaje splamiona grzechem i ciągnięta w dół wprost do piekielnej otchłani, z której bucha ogień bólu i cierpienia.
Ręka Boska również chwyta planetę w żelaznym uścisku, chcąc ocalić ją od zguby i pozwolić cieszyć się zbawieniem pośród aniołów w Niebie. Stwórca ma dobre intencje, pragnie bowiem dla ludzi tego, co najlepsze – wiecznego szczęścia. Jednak miłość Pana często bywa niszcząca, gdyż ufny Lud Boży cierpi, kiedy ten, w którego wierzy i któremu gotowy jest zawierzyć całe życie, zsyła na niego cierpienie. Sprawia, że matki opłakują śmierć swoich dzieci, synowie patrzą, jak ich ojców trawią nieuleczalne choroby, a wszystko to cierpliwie znoszą w nadziei na spełnienie się obietnicy zamieszkania w Królestwie Bożym. Rany, które podobne doświadczenia pozostawiają w sercach symbolizują głębokie pęknięcia odchodzące od wbitych w Ziemię palców Bożej dłoni.
Moc niebiańska okazuje się być niezwyciężona. Z malarskiego przekazu wyraźnie wynika, że znaczna część ludzkich istnień zalana jest blaskiem Pana, a tylko nielicznych trawi piekielny mrok potępienia.
Inspirację do swojej pracy znalazłam w słowach Geralda Sustera: „Bóg i Szatan walczyli o moją duszę przez trzy długie godziny. Bóg zwyciężył. Pozostaje mi wątpić w jedno, kto z nich był Bogiem.”


Joanna Mikuła
1d

Poprawiony: czwartek, 20 listopada 2014 09:36