3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

Krzyżowa 2014 PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
wtorek, 17 czerwca 2014 17:00

W dniach 5-9 czerwca 2014 uczniowie naszej szkoły brali udział w spotkaniu z uczniami CanisiusKolleg z Berlina w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.   Realizacja projektu, w którym uczniowie naszej szkoły biorą udział cyklicznie od 2008 roku była możliwa także dzięki dofinansowaniu ze strony Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Dyrekcji naszego liceum co pozwoliło na znaczne  obniżenie jej kosztów.

 


Uczniowie liceum z Berlina wraz z uczniami naszej szkoły przez pięć dni dobrze się poznali, nawiązali wiele kontaktów. Szczególnie ważne dla uczniów III Liceum było przełamanie barier językowych, ciągły kontakt z tzw. żywym językiem i jego zastosowanie w praktyce co pozwoliło im  na podniesienie kompetencji językowych.
Spotkanie miało charakter historyczno – poznawczy, dlatego młodzież uczestniczyła także w szeregu warsztatów, w trakcie których  z rówieśnikami   z Berlina poznawali wspólną historię naszych krajów czy uczestniczyli w spotkaniu z byłym żołnierzem Armii Krajowej panem Ryszardem Filipowiczem.

 

Uczestnicy wymiany poznawali także historię Krzyżowej, miejsca w którym spotykał siętzw. Krąg z Krzyżowej, zwiedzili Wrocław, oraz Świdnicę z wpisanym na Listę Zabytków Yunesco Kościołem Pokoju.
Oczywiście wszystkie te aktywności połączone były z czasem na wspólną dobrą zabawę.

W trakcie tzw. wieczoru międzynarodowego uczniowie przedstawili prezentacje multimedialne,  pokazujące piękno naszych krajów, regionów, miast oraz  szkół. Prezentacje  połączone były z degustacją przygotowanych przez uczniów przysmaków regionalnych, quizem wiedzy o obu krajach oraz nauką języków w oparciu o łamańce językowe.

Młodzież mieszkała w odrestaurowanych zabudowaniach pałacowych dawnej posiadłości rodu von Moltke, obecnie własność fundacji, gdzie miała min do dyspozycji salę sportową, siłownię, bibliotekę, kawiarenkę oraz salę dyskotekową.

Głównym celem działania Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) jest jak sama nazwa wskazuje pomoc w organizowaniu spotkań młodzieży z Polski i Niemiec.  Poprzez realizację wybranego i przygotowanego wcześniej programu  ma ona możliwość lepszego poznania języka niemieckiego i zastosowania go w praktyce. Nawiązane zostają kontakty, które pomagają lepiej poznać i zrozumieć innych, poszukiwać podobieństw i dążyć do zrozumienia różnic a także uczą otwartości i umiejętności komunikacji.
Mocną stroną programów realizowanych w MDSM Krzyżowa są kreatywne i interaktywne formy i metody prowadzenia zajęć odpowiadające zainteresowaniom i predyspozycjom grup.

 

W tegorocznym spotkaniu brali  udział uczniowie klas:
1a – Magdalena Krasoń
1b – Marzena Szostek, Kacper Szczepanik, Dominika Sądej, Gabriela Sarzyńska, Daria Sopata, Gabriela Ziomek, Aleksandra Pokrywka, Aleksandra Gołąb, Aleksandra Kloc, Kamila Płodzień
1c – Anna Pluta
oraz 8 uczniów CanisiusKolleg Berlin

 

Opiekunami grupy byli Christina Pack oraz Elżbirta Kaluga
Koordynatorem spotkania były Inessa Keilbach i  Anna Mazur
Pamiątką spotkania są nie tylko zdjęcia czy miłe wspomnienia  ale i nawiązane znajomości, które dzięki internetowemu przepływowi informacji nadal się rozwijają.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkich chętnych zapraszamy do uczestnictwa w kolejnym spotkaniu już za rok.

Anna Mazur

Poprawiony: wtorek, 17 czerwca 2014 17:33