3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

,,Trudności w nowej szkole – jak je pokonać?’’ PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
czwartek, 31 stycznia 2013 12:21

Kiedy kończymy pewien etap szkolny, czeka nas następny, jakim jest szkoła średnia. Wielu uczniom ciężko jest rozstać się ze starą szkołą i przywitać nową.


Każdy z nastolatków musi przejść ten trudny okres w swoim życiu. Pierwsze dni w liceum są bardzo trudne. Najczęstsze trudności wywołują następujące czynniki: stres, trudności w odnalezieniu się w szkole i samoorganizacji, inne zasady oceniania oraz nastawienie do nauczycieli i rówieśników. Uciążliwe stają się też dojazdy. Jednak z biegiem czasu młodzież przyzwyczaja się do nowej szkoły i czuje się w niej dobrze i bezpiecznie. Dużą trudnością jest także brak koncentracji, który objawia się zdobywaniem złych ocen. Uczniowie nie są przyzwyczajeni do ,,łapania’’ ocen niedostatecznych i dopuszczających, bo przecież w gimnazjum mieli same piątki i szóstki.


Szkoła średnia obejmuje o wiele większy zakres materiału. Wymaga zdyscyplinowania, a nauczyciele chcą przygotować uczniów jak najlepiej do matury.


Wiedza z niektórych przedmiotów jest dobrze przyswajalna, a z innych nieco gorzej. Dlatego właśnie im trzeba poświęcić najwięcej czasu. Warto robić sobie dodatkowe notatki, podkreślać najważniejsze rzeczy itp. Przedmioty ścisłe tj. matematyka, czy fizyka nie wymagają zbyt dużej wiedzy, lecz zrozumienia i logicznego myślenia.


Najlepiej wziąć się za naukę już w pierwszych dniach roku szkolnego, bo potem będzie jeszcze trudniej. Warto pomyśleć o swojej przyszłości.


Matura zbliża się wielkimi krokami, to od niej zależy całe nasze życie.


Powodzenia w drodze do sukcesów!

 

Weronika

Poprawiony: czwartek, 31 stycznia 2013 12:24