3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

Wizyta w Traben – Trarbach PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
czwartek, 26 kwietnia 2012 11:52

Rewizyta uczniowska – wyjazd do partnerskiej szkoły Gymnasium Traben-Trarbach (Nadrenia-Palatynat, Niemcy).

W dniach 10.03.-15.03.2012r. uczniowie naszej szkoły w liczbie 33 osób razem z dwojgiem opiekunów-nauczycielem języka niemieckiego  panią Ewą Salamon i nauczycielem wiedzy o kulturze panem  Wiesławem Pyzią mieli okazję czynnie odpowiedzieć na zaproszenie dyrektora Gymnasium Traben-Trarbach, pana Heinza Herrmanna, biorąc udział w wymianie uczniowskiej.


Była to rewizyta uczniów, jako że grupa z Niemiec odwiedziła nas już we wrześniu. Warto jeszcze dodać, iż nawiązanie współpracy możliwe było dzięki absolwentce naszej szkoły, pracującej obecnie w Traben-Trarbach, pani Magdalenie Surowiec.


Nadrenia-Palatynat nazywana jest landem wina. To bardzo trafne określenie. Okolica jest naprawdę malownicza. Wszędzie wokół piętrzą się zbocza pokryte winnicami. To właśnie winiarnie są głównym źródłem utrzymania sporej części mieszkańców tego regionu. Niezapomniane wrażenie robi Mozela – rzeka stanowiąca nieodłączny element tamtejszego krajobrazu. Całości dopełnia charakterystyczna zabudowa. Szczególnie interesujące są domy z elementami muru pruskiego oraz wąskie i kręte uliczki.


Podróż minęła w radosnej, pogodnej atmosferze. Na miejscu uczestnicy wymiany porozjeżdżali się do domów swych gospodarzy.

Kolejnego dnia rozpoczął się właściwy program rewizyty. Na początku wyjazd do Trewiru – najstarszego miasta w Niemczech, gdzie do dziś podziwia się ślady i pamiątki z okresu potęgi Cesarstwa Rzymskiego, jak również obiekty z późniejszych epok. Są to m. in. Czarna Brama – Porta Nigra, termy cesarskie oraz katedra, w której znajduje się szata Chrystusa. Wieczorem, o godz. 19 odbył się koncert wiosenny w budynku Gymnasium, w czasie którego oprócz grup niemieckich, tj. Big Band, zespołu smyczkowego, chóru szkolnego oraz Band der 7d, wystąpił nasz szkolny chór.


Następnego dnia wszyscy pojechali na wycieczkę do stolicu landu, Moguncji. Wieczorem z kolei, w sali widowiskowej miasta Irmenach miał miejsce kolejny koncert, podczas którego zaprezentował się nasz chór oraz zespół Big Band. Było to naprawdę sympatyczne spotkanie, które uwieńczyła wspólna kolacja – pizza.
W środę z kolei, zgodnie z planem, uczestnicy zawędrowali do Bernkastel – Kues oddalonego od Traben – Trarbach o około 7 km. Popołudnie zorganizowali nasi gospodarze, a wieczorem uczniowie z obu szkół spotkali się wspólnie w kręgielni.


Ostatni dzień naszego pobytu w Niemczech stworzył okazję do zobaczenia, jak wyglądają lekcje w niemieckiej szkole. Po pożegnaniu z naszymi nowymi przyjaciółmi wyruszyliśmy w drogę powrotną.


Myślę, że był to czas, o którym żadne z nas nigdy nie zapomni. Mieliśmy możliwość zetknąć się z inną kulturą i obyczajami, poznać wielu ciekawych ludzi, a przede wszystkim zmierzyć się z samym sobą, sprawdzić się i to nie tylko językowo. Na pewno są to bardzo owocne doświadczenia. Spotkaliśmy się z wielką serdecznością i gościnnością, a nawiązane znajomości są teraz naszym małym skarbem.


Anna Kupiszewska klasa III F