3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

Spotkanie młodzieży z Polski, Ukrainy i Niemiec PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
wtorek, 01 marca 2011 19:21

W dniach od 12 do 17 grudnia 2010 roku osiem uczennic z naszej szkoły wzięło udział w świątecznym spotkaniu niemieckiej, ukraińskiej i polskiej młodzieży w Gersheim.

 

Gersheim – Niemcy 12 XII – 17 XII 2010r.
 
W dniach od 12 do 17 grudnia 2010 roku osiem uczennic z naszej szkoły wzięło udział w świątecznym spotkaniu niemieckiej, ukraińskiej i polskiej młodzieży w Gersheim. Miało to miejsce w ośrodku ekologicznym pana Hansa Bollingera – Spohn Hausie, które jest jednocześnie siedzibą Stowarzyszenia „Spotkania na granicy“ powołanego w 1996 roku przez Gaby Schwartz i Hansa Bollingera. Jego celem jest wspieranie polsko – niemiecko – francuskiej wymiany kulturalnej w dziedzinie sztuk plastycznych, literatury i muzyki. Co roku od maja do października organizowany jest multikulturalny cykl imprez „Begegnungen auf der Grenze – Recontres à la frontière – Spotkania na granicy“, cieszących się uznaniem także poza granicami regionu. W ośrodku tym organizowane są liczne kursy językowe a także inne zjazdy młodych ludzi, podczas których odbywają się dyskusje na tematy ekologii.

Uczestniczki wyjazdu rozpoczęły swoją wycieczkę 11 grudnia. Podróżowały wraz ze swoimi opiekunami: prof. Anną Mazur i prof. Ewą Salamon oraz z grupą młodzieży z Ukrainy. Droga do Niemiec przebiegała w bardzo miłej atmosferze, w integracji z ukraińskimi rówieśnikami. Na miejsce dojechali nazajutrz w godzinach przedpołudniowych.

 

Dzień pierwszy-13 XII

 

W poniedziałkowy poranek przywitano niemiecką grupę. Miały również miejsce zabawy zapoznawcze oraz wspólne oglądanie filmu wprowadzającego w tematykę świąteczną.

 

Miłe prace w grupach zapoznawczych

 

W grupach składających się z kilku osób z Ukrainy, Polski i Niemiec uczestnicy tworzyli piękne świąteczne dekoracje: stroiki, figurki z masy solnej, ozdoby z drewna itp. Było to wspaniałe doświadczenie, gdyż podczas wspólnych prac młodzież poznawała się bliżej ze swoimi rówieśnikami a poprzez to uczyła się języka niemieckiego.

 

 

Wycieczka do Saarbrücken na świąteczny jarmark

 

W drugim dniu pobytu odbyła się wycieczka do stolicy landu – Saarbrücken. Uczestnicy odwiedzili  corocznie odbywający się piękny, kolorowy jarmark, na którym było mnóstwo ozdób świątecznych. Można było zauważyć, że dla Niemców czas przedświąteczny jest czymś wyjątkowym. Ta pozytywna energia udzielała się wszystkim uczestnikom wyjazdu. Na jarmarku każdego zaskoczył wieczorny występ Św. Mikołaja, który w swych saniach mknął po gwieździstym niebie.


 

Uroki Saarbrücken

 

 

 

Całodniowa wycieczka – Strasburg, Wissembourg, Landau

 

Kolejną atrakcją jaką zapewnili młodzieży organizatorzy zjazdu był wyjazd do pięknych miast. Cały dzień spędzony razem sprzyjał bliższemu poznaniu się młodzieży Z łatwością można było zauważyć, że relacje między nimi, po tej wspólnej podróży bardzo się zacieśniły.


Strasburg


Katedra w Strasburgu


Rynek w Landau

 

 

Wspólna wigilijka

 

W przedostatni dzień pobytu uczestnicy wyjazdu mieli za zadanie przystroić sale wykonanymi podczas warsztatów ozdobami a także ugotować typowe dla swojego kraju potrawy wigilijne. Wieczorem gdy już wszystko było gotowe, zjechali się zaproszeni goście, rozpoczęły się występy młodzieży, które miały na celu zilustrowanie tradycji towarzyszących obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia. Młodzież z Ukrainy zaprezentowała przedstawienie opowiadające o wigilii i wędrujących od domu do domu kolędnikach. Rówieśnicy z Niemiec przy pomocy plakatów przedstawili swoje obyczaje. Zaś grupa z Polski składająca się z uczennic III Liceum oraz młodzieży z Połomii miała przygotowaną prezentację multimedialną. Swój występ uświetniły one wykonaniem kilku polskich kolęd. Wywarł on ogromne wrażenie na zaproszonych gościach i uczestnikach spotkania. Ciekawą rzeczą jaka miała miejsce było wspólne śpiewanie kolęd na początku i na końcu występów przez reprezentantów poszczególnych grup. Po oficjalnej części nastąpiło wspólne spożywanie wigilijnej kolacji.


lepienie pierogów


nasza prezentacja


W piątek – 17 grudnia nadeszła tak niechciana chwila wyjazdu, gdyż przez ten krótki czas młodzież bardzo się ze sobą zżyła. Nikt nie miał ochoty opuszczać ośrodka, w którym nawiązaliśmy tak wiele nowych znajomości oraz polepszyliśmy swoje umiejętności językowe. Byłyśmy niezmiernie zadowolone, że mogłyśmy przeżyć tak niezwykłą przygodę.

 

Uczetsnicy:

Karolina Bryk 1a
Dominika Kuźniar 1a
Angelika Szeliga 1a
Marta Matuła 1c
Kamila Data 1d
Magdalena Biały 1e
Sylwia Gonek 1f
Klaudia Drozd 1f

 

Prezentację przygotowała Marta Matuła

 

Poprawiony: środa, 02 marca 2011 20:49