3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

Coraz bliżej siebie PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
wtorek, 30 listopada 2010 22:41

23 września 2010 r. odbyło się drugie w historii naszej szkoły spotkanie z młodzieżą z Izraela.

Około 15-tej dwoma autokarami przyjechało do naszej szkoły 55 uczniów i 6 opiekunów ze szkoły Ofek (Horyzont) z kibucu Evron położonego w zachodniej Galilei. Młodzież obu szkół spotkała się w auli, gdzie po krótkim powitaniu gości przez dyrektora szkoły Marka Plizgę, przedstawicieli grona pedagogicznego
i 50-osobową grupę uczniów naszego liceum, przystąpiono do realizacji założonego planu spotkania. Jak się wkrótce okazało, mimo zeszłorocznych doświadczeń, dynamika rozwoju sytuacji przerosła nasze oczekiwania i plan trzeba było modyfikować ze względu na spontaniczność przebiegu wizyty.
Na pierwszą, bardziej oficjalną, część złożyły się uczniowskie prezentacje:
•    izraelska – prezentacja państwa Izrael (odczyt) i multimedialna prezentacja szkoły Ofek;
•    polska – prezentacja miasta Rzeszów (filmy) i rys historyczny społeczności żydowskiej na jego terenie (odczyt).

Multimedialna prezentacja szkoły Ofek

Kolejny etap to mini koncert w sali gimnastycznej, w trakcie którego uczniowie obu szkół wykonali kilka utworów. Młodzież szybko dała się porwać dobrej zabawie i koncert znacznie się przedłużył. Największy entuzjazm towarzyszył jednak integracyjnym spotkaniom w grupach, które odbyły się w czterech salach lekcyjnych. Ani ich przebieg, ani forma nie były narzucone, co zaowocowało doskonałą zabawą.

Zabawy integracyjne w grupach

Uczniowie z Izraela zaproponowali mecz siatkówki reprezentacji szkół, który udało się na gorąco zorganizować. Mecz, któremu towarzyszyły ogromne emocje, okazał się być rewanżem za ubiegłoroczne „lanie”, które zafundowali nam goście z Ofek. Mimo chęci kontynuowania gry, mecz trzeba było przerwać, aby zdążyć z realizacją ostatniej części spotkania, którą było wieczorne zwiedzanie centrum miasta.
W założeniu zwiedzanie miało odbyć się w dwóch grupach z dwoma przewodnikami i kilkoma przystankami w najważniejszych miejscach Rzeszowa. W praktyce jednak udało się zachować jedynie podział na dwie grupy. Wycieczka miała tak spontaniczny charakter, że przewodników wyręczali nasi uczniowie, którzy w obrębie małych grup opowiadali gościom z Izraela o swoim mieście. Zwiedzaniu towarzyszyły wspólne śpiewy i zabawy na miejskim deptaku.

Wieczorne zwiedzanie miasta

Zwiedzanie dobiegło końca w pobliżu rzeszowskich synagog, w parku Ofiar Getta – na terenie dawnego cmentarza żydowskiego i miejsca deportacji ludności żydowskiej do obozu zagłady w Bełżcu. Chwila zadumy i krótkie modlitwy przy kamieniu upamiętniającym tamte tragiczne wydarzenia były pięknym i wzruszającym zwieńczeniem spotkania pod hasłem „Bliżej siebie”.
Wzruszenie dało się również odczuć podczas pożegnania, które nastąpiło w chwilę później pod synagogami, jako że nie zdążyliśmy już wrócić do szkoły. Młodzieży trudno było się rozstać – naprędce wymieniano się adresami i robiono ostatnie pamiątkowe zdjęcia.
Spotkanie, chociaż niezwykle krótkie, wydaje się spełnić swoje zadanie – zbliżyło nasze kultury i pozwoliło zmienić wzajemne wyobrażenia, co ilustrują słowa jednego z uczniów z Izraela: „Przed przyjazdem tutaj myśleliśmy, ze Polska to zimny, czarno-biały kraj”.  Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że podobne spotkania w przyszłości będą częstsze i dłuższe.

autor tekstu: mgr Ryszard Chrząstek
autor zdjęć: mgr Jerzy Andres