Święto liczby Pi PDF Drukuj Email
poniedziałek, 18 marca 2013 08:34

W dniu 14.03.2013r. w III LO po raz kolejny obchodziliśmy Święto Liczby Pi. Czternasty dzień marca w USA zapisywany jest najczęściej jako "3.14". Dlatego też,  to właśnie ten dzień, od 1988 roku, jest nieoficjalnym świętem liczby Pi.

W związku z tym budynek szkoły został tematycznie przystrojony. Balustradę schodów od parteru po II piętro ozdobiły 1184  cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.

Na każdej kondygnacji zauważyć można było symbole matematyczne. Wchodzących do szkoły witała gazetka z informacjami dotyczącymi święta oraz samej liczby Pi, zaś przez radiowęzeł szkolny wyemitowano  audycję, która zawierała ciekawostki na temat ludolfiny. Uczniowie klasy IIh wyznaczali doświadczalnie wartość liczby przy pomocy Igły Buffona. Ponadto dla wszystkich lubiących wspólną zabawę otwarto Salon gier, w którym można było wziąć udział w zmaganiach logicznych i szaradach matematycznych.

Z tej również okazji w naszej Szkole organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i wyłonili laureatów poszczególnych konkurencji. W konkursie na plakat pod hasłem „Matematyka jest piękna” zwycięzcami zostały: Kinga Mikuła z kl. IIg (I miejsce) oraz Andżelika Kulik z kl. IIg (II miejsce). Najlepszy Pi-emat, czyli utwór, w którym kolejne wyrazy mają liczbę liter taką, jak następujące po sobie cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, napisała Aleksandra Fluda z kl. IIg. Nagrody zwycięzcom wręczył Dyrektor Marek Plizga.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a tym, którym nieobca jest Królowa Nauk zapraszamy do wspólnej zabawy już za rok!

Barbara Kisiel

Poprawiony: środa, 20 marca 2013 17:50