3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

Miłość stała się drogą do śmierci PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
czwartek, 05 grudnia 2013 10:53

Wahlheim,  Niemcy. Środek nocy. Policja dostaje wezwanie od przerażonej pokojówki.
Komisarz Kazimierz Zapała zastaje na miejscu ciało  mężczyzny – Wertera W.
Prawdopodobnie doszło do samobójstwa, lecz śledztwo nadal trwa.



Zdjęcie znalezione na biurku Wertera. Od lewej: Werter, Lotta, Albert.


Wystarczył jeden strzał…

W nocy z 20 na 21 grudnia 2013 roku w Wahlheim doszło do tragicznego zdarzenia. Miejscowy komendant dostał zgłoszenie od roztrzęsionej służącej, która dokładnie o północy usłyszała przeraźliwy huk w budynku, w którym pracuje. Na miejscu zdarzenia komisarz Kazimierz Zapała odnalazł pistolet i list.

Tajemniczy list

Po zabraniu zwłok przez karetkę, Komisarz i jego asystenci rozpoczęli wyjaśnianie przyczyn tej tragedii. Treść listu pozostawionego przez denata wskazywała na samobójstwo z miłości, najprawdopodobniej nieodwzajemnionej. Werter zwracał się w nim do niejakiej Lotty. W liście przeprasza ukochaną za swoje zachowanie, żegna się z nią na zawsze i rozlicza ze swoim życiem.
Z ustaleń biegłych wynika, że Werter mógł cierpień na chorobę psychiczną.


Wspomnienia najbliższych

W ramach naszego artykułu, Komisarz Zapała udostępnił nam zeznania najbliższych Wertera.

Wypowiedź Lotty:
- Wiem, że Werter mnie kochał, lecz ja, jako narzeczona Alberta,  nie odwzajemniałam jego uczuć. Nadal nie mogę sobie z tym poradzić, że człowiek tak wykształcony oraz mądry jak Werter, pozbawił siebie życia. Nie wiem, czy byłam godna tej miłości. Jedyne słowa, których nie zdążyłam mu powiedzieć brzmiały:  „Kocham Cię, przyjacielu”. Nie umiem pogodzić się z tym, że nie ma go z nami.

Wypowiedź Alberta:
„Werter był wspaniałym człowiekiem. Studiował prawo i filozofię. Nie zdawałem sobie sprawy, że człowieka tak bardzo może pochłonąć miłość. Żegnaj przyjacielu.”


Czy samobójstwo to rozwiązanie?

Do naszej redakcji zaprosiliśmy psychologa Janinę Kowal, która odpowiedziała na pytanie: „Czy samobójstwa są częstą przyczyną śmierci?”

- Samobójstwa są poważnym problemem zdrowia publicznego. Według WHO są one trzecią najczęstszą przyczyną zgonu w grupie osób w wieku 15-44 lat. W Unii Europejskiej w wyniku samobójstw każdego roku umiera 58 tys. mieszkańców, podczas gdy w wypadkach komunikacyjnych ginie około 50 tys. Samobójstwa popełniane są w każdym wieku. Niepokojący jest jednak fakt, że wskaźniki samobójstw coraz częściej dotyczą osób młodych – wśród osób w wieku 15-35 lat samobójstwo jest jedną z trzech najczęstszych przyczyn śmierci.
Jeżeli widzimy coś niepokojącego,  powinniśmy to zgłosić odpowiednim osobom.
Trzeba szukać pomocy, póki nie jest za późno- dodaje psycholog.

Gabriela i Klaudia