3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

MIŁOSNY OBŁĘD ZAKOŃCZONY SAMOBÓJSTWEM PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
czwartek, 05 grudnia 2013 10:14

Dnia 20 grudnia 1772 r. w niemieckim miasteczku odnaleziono zwłoki młodego mężczyzny. Policja ustaliła, że było to samobójstwo. Przy Werterze znaleziono broń palną oraz list pożegnalny.Przyczyną śmierci była nieszczęśliwa miłość, o której ofiara napisała w liście znalezionym przy jego zwłokach. Dzięki przesłuchaniom najbliższych Wertera ustalono, że mężczyzna był uwikłany w trójkąt miłosny. Kobieta, którą obdarzył wielkim uczuciem, była zamężna. Chciał ją mieć tylko dla siebie, ale wiedział, że ta miłość nie była dobra dla nikogo. To prawdopodobnie zdecydowało o samobójstwie młodego mężczyzny.  Policja brała pod uwagę jeszcze inne czynniki, które mogły Wertera nakierować na taki czyn, jednak najbardziej wiarygodnym było samobójstwo.
Aby lepiej zrozumieć tę sytuację i postawę Wertera, poprosiliśmy o zdanie psycholog Alicję Kowalską. - Coraz więcej młodych ludzi popada w melancholię i samotność, która jest spowodowana nieszczęśliwą miłością
i najczęściej, tak jak w przypadku Wertera, ma ona tragiczny finał. Mężczyzna przestał widzieć sens dalszego życia, czuł się odrzucony, nierozumiany
i nieakceptowany. Samobójstwo było dla niego jedyną możliwością uniknięcia dalszych utrapień. Na pewno trudno byłoby mu zapomnieć o kobiecie, której powierzył całe swoje serce. Według mnie, Werter kierował się złamanym sercem, nie rozumem, przez co skończyło się to tak tragicznie.
Trudno jest zrozumieć postawę Wertera. Rodzina oraz przyjaciele są pogrążeni w żałobie i nie potrafią pogodzić się ze stratą.

Natalia Chaber i Agnieszka Lenart

kl.2a