3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

Poradnik dla Pierwszoklasisty PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
środa, 09 października 2013 06:36

Zapraszamy do czytania naszej gazetki Lapsus. W niej znajdziecie m.in. Poradnik dla Pierwszoklasisty:
Każdy z nas był kiedyś „pierwszakiem". Codziennie na korytarzach widzimy Wasze twarze, które są czasem przestraszone. Jesteśmy świadomi, że w nowej szkole obawiacie się wielu rzeczy. Dlatego jako starsi stażem, chcemy Wam pomóc przetrwać ten pierwszy rok. Pragniemy ujawnić prawdę na temat naszego liceum.


Jako nowi uczniowie mogliście się obawiać, że w szkole będzie panować hierarchia. Wyobrażaliście sobie na szczycie niekoronowaną królową szkolnych korytarzy, grupy dziewczyn, które mają największe powodzenie oraz elitarne formacje? I nic!

 


Zapewne większość z Was chciałaby być rozpoznawana i lubiana. Zastanawialiście się, jakie cechy musicie posiadać, aby to osiągnąć. Dziewczyny, rozważacie odrzucenie dawnej siebie i przeistoczenie się       w interesowną plotkarę, materialistkę i intrygantkę?  To zły pomysł! Naprawdę.


Trudno jest przetrwać okres szkoły, szczególnie pierwszej klasy. Ciężko jest wywalczyć sobie własne miejsce i jednocześnie nie pozwolić sobą manipulować. Jednak w naszej szkole jest inaczej! Nie liczy się tu „sława" i popularność. Nikt nie przynależy do ściśle określonych grup. Nie trzeba wybierać czy masz być uczniem dobrym, czy lubianym. U nas jest miejsce na indywidualizm. Znajdziemy tu różnych ludzi, począwszy od pozytywnie „zakręconych" muzyków, a skończywszy na niepokornie sarkastycznych outsiderach. Możemy rozwijać swoją osobowość, zapisując sie do chóru, drużyny sportowej, czy do harcerstwa. Wszyscy chcemy robić dobre wrażenie na rówieśnikach i nauczycielach, lecz niektórzy starają się być kimś, kim nie są. Posłuchajcie rad starszych uczniów, poprzez nasze doświadczenie nauczyliśmy się, że najlepiej być sobą. Nie musicie nikogo udawać, bądźcie naturalni i uśmiechnięci, a na pewno staniecie się lubiani zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli.


Wiemy również, że jesteście niezmiernie ciekawi, co o Was myślimy. Dlatego zapytałam o opinie rok starszych od Was uczniów. Katarzyna z mat-fizu mówi: „ Są w porządku, chociaż często zachowują się zbyt głośno, krzyczą i nie uważają jak chodzą". Sabina i Magda zgadzają się, że pierwszaki zbyt długo stoją na schodach, zastanawiając się gdzie iść, co powoduje korki, przez które trudno zejść z jednego piętra na drugie. Jednak po chwili z uśmiechem na ustach wspominają czas, kiedy one same takie były. Z czasem po zatłoczonych korytarzach i schodach będzie poruszało się nam lepiej. Drugoklasista z rozszerzenia matematyczno-fizycznego podchodzi do sprawy z humorem i porównuje przerwy szkolne do dżungli. Śmiało można się z nim zgodzić, jak wiadomo nie istnieje szkoła, w której na przerwach panuje cisza     i spokój. Każdy pragnie spędzić swój czas wolny między lekcjami, śmiejąc się i rozmawiając.


Drodzy pierwszoklasiści! Zapamiętajcie, że chcemy, abyście się dobrze czuli w III Liceum. Chętne Wam pomożemy i udzielimy cennych rad. Świat nastolatków jest niezwykle barwny- chwilami zabawny, ale    i poważny. Naszym celem jest zdobycie jak najwyższych wyników w nauce. Nie zapominajcie po co tu jesteśmy!


Wkrótce dalszy ciąg - rad, nierad Czytelniku możesz (musisz?) wysłuchać naszych porad.

Natalia Chaber 2a

Poprawiony: środa, 09 października 2013 06:41