3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

Tydzień języka niemieckiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
środa, 13 kwietnia 2011 20:03

W dniach 28.03–02.04.2011 r. uczniowie 3LO i nauczyciele języka niemieckiego mieli możliwość  wzięcia udziału w warsztatach, wykładach, prezentacjach informacyjnych i przeglądzie filmów niemieckojęzycznych organizowanych w ramach Tygodnia Języka Niemieckiego.

Tegoroczny cykl spotkań z językiem niemieckim stał pod znakiem sztuki filmowej i teatralnej na lekcji języka niemieckiego, tak ważnej nie tylko ze względu na konieczność budzenia i rozwijania wrażliwości ucznia na sztukę, lecz także jako metoda w nauczaniu języka obcego.

Szczególną i niecodzienną propozycję przygotowano dla uczniów, którzy podczas trzydniowych warsztatów małych form teatralnych zostali wprowadzeni w arkany sztuki aktorskiej. Warsztaty dotyczące gry aktorskiej poprowadziła wybitna aktorka sceny rzeszowskiej Mariola Łabno-Flaumenhaft. Podczas zajęć z przeszkolonymi studentami filologii germańskiej uczniowie pracowali w grupach nad przygotowaniem jednego wybranego skeczu Loriota, wybitnego niemieckiego satyryka. Ukoronowaniem trzydniowej pracy było wystawienie skeczy na scenie auli II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

 

III Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie reprezentowały uczennice:
KAROLINA BRYK - klasa 1a;
KLAUDIA DROZD i SYLWIA GONEK  - klasa 1f (opiekun EWA SALAMON) ;
ANNA KUPISZEWSKA i ELŻBIETA SZTAJMEC - klasa 2f (opiekun ANNA MAZUR). 

Wszystkie kreacje aktorskie zostały nagrodzone gromkim aplauzem publiczności i upominkami przygotowanymi przez Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży.


Równolegle do warsztatów dla uczniów odbywały się zajęcia warsztatowe dla nauczycieli, podczas których mieli oni możliwość pogłębienia swojej wiedzy na temat nauczania języka niemieckiego nie jako języka opozycyjnego do języka angielskiego, lecz w symbiozie z nim. Pomyślano także o warsztatach proponujących pracę nad małymi formami teatralnymi na lekcji języka  niemieckiego oraz o propozycjach urozmaicających lekcje.


Dla nauczycieli, których wciąż nurtuje pytanie, jak wykorzystać niemieckojęzyczny film fabularny na lekcji trwające jedynie 45 minut, zaproponowano warsztaty z filmem fabularnym. Wszystkie filmy proponowane do dydaktyzacji , zostały wyświetlone w ramach rozpoczynających się 01.04. Dni Filmu Niemieckiego. 


Równocześnie uczniowie i nauczyciele mieli możliwość obejrzenia wystawy dotyczącej współczesnej muzyki niemieckiej, pobudzającej nie tylko nasz wzrok, ale i słuch. Wystawa była dostępna podczas całego Tygodnia Języka Niemieckiego.

Autor tekstu i zdjęć: mgr Ewa Salamon

Poprawiony: piątek, 15 kwietnia 2011 23:05