3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

Szkolne koło Caritas PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
poniedziałek, 21 września 2009 11:53

Członkowie i sympatycy szkolnego Koła Caritas w sobotę 5 września 2009r. wzięli udział w dwóch imprezach organizowanych przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej.


Od godz. 9.00 uczestniczyliśmy w XI Olimpiadzie dla Osób Niepełnosprawnych. W tym roku w Spartakiadzie wzięło udział pięćdziesiąt placówek oraz stowarzyszeń zrzeszających na co dzień osoby niepełnosprawne. Sportowe zmagania rozpoczęły się uroczystą Eucharystią w kościele Garnizonowym w Rzeszowie, której przewodniczył Ksiądz Biskup Kazimierz Górny, a z nim koncelebrował między innymi ks. dr Michał Czeluśniak – asystent kościelny naszego koła.
Po wspólnej modlitwie wszyscy uczestnicy oraz zaproszeni goście, prowadzeni przez Orkiestrę WSK Rzeszów, przeszli na stadion „Podhalańczyk”, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie Olimpiady.
Niepełnosprawni mogli zmierzyć się z ośmioma konkurencjami, tj.: ringo, rzut piłką lekarską, skok w dal z miejsca, rzut podkową, bieg – sztafeta, minikoszykówka, „wyścig” wózków inwalidzkich oraz Bieg Ku Słońcu.

Image

Bezpośrednio zaangażowanych w Olimpiadę było osiemdziesięciu wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. Z naszej szkoły 12 uczniów pomagało grupom niepełnosprawnych uczestniczyć w zawodach, rozprowadzało losy na loterię fantową i podawało uczestnikom wojskową grochówkę.

Tego samego dnia od godziny 12.00 sympatycy naszego Koła byli również zaangażowani do pomocy na Rynku, gdzie Caritas Polska, TVP1 i Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowały piknik rodzinny połączony z koncertem charytatywnym pod hasłem: "Tornister pełen uśmiechów".
Celem pikniku było wsparcie dzieci powodzian, by nowy rok szkolny mogły rozpocząć z uśmiechem na twarzy. 1500 dzieci otrzymało wyprawki szkolne, tzn. plecak wyposażony w podstawowe przybory szkolne m.in.:. zeszyty, długopisy, kredki, flamastry, blok rysunkowy, plastelinę, farby oraz słodycze.
Na placu obok Ratusza odbyły się pokazy Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Policji. Na Rynku przez cały czas trwania koncertu ustawione były dmuchana zjeżdżalnia i zamek, z których mogły korzystać dzieci. Grupa animatorów zabaw KLANZA i FANTAZJA zorganizowały dla dzieci ciekawe konkursy, gry i zabawy z nagrodami. Ponadto lokalni twórcy ludowi uczyli jak wyplatać kosze z wikliny, lepić garnki i wykuwać podkowy szczęścia.

Image

Nasi uczniowie przygotowywali balony Caritas i rozdawali je wszystkim obecnym (zob. Galeria)

autor tekstu mgr Henryka Szoblik
opiekun Szkolnego Koła Caritas

 

Poprawiony: sobota, 02 stycznia 2010 21:49