3 Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie

Mój głos w ważnej sprawie… Aldona Krakowska PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
środa, 30 września 2015 09:15

Wiele utworów literackich ma charakter ponadczasowy. Zawierają one uniwersalną prawdę. Jest ona aktualna niezależnie od epoki, w której żyją ludzie. Utwory te niosą dla człowieka przestrogę oraz zachęcają do zastanowienia się nad własną moralnością.

W bajce Ignacego Krasickiego pt. „Lew i zwierzęta” ukazany jest model tyrańskiej władzy.

 

Tytułowy lew jest symbolem głowy państwa. Nie liczy się on z losem poddanych. Nie troszczy się także o nich ani nie pomaga im. Zachowuje się jakby państwo należało do niego. Próbuje manipulować poddanymi. Wykazuje względem nich łaskawość tylko po to, aby zyskać jeszcze więcej dóbr. Taki typ władzy można zaobserwować w każdej epoce. Istnieje niezależnie od postępu cywilizacyjnego. Tyrańska władza jest obecna we współczesnym świecie. Manipuluje ona ludźmi. Nie jest wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka.

Utwór pt. „Mały Książę” także niesie uniwersalną prawdę. Porusza temat istnienia człowieka na świecie. Udowadnia, że wraz z wiekiem traci się niewinność i spontaniczność. Stając się dorosłym, człowiek gubi wiele pozytywnych cech. Sądzi, że nie wypada zajmować się rzeczami, które nie przynoszą mu korzyści. Człowiek nie powinien także popełniać błędu. Musi być nieomylny, ponieważ do tego zobowiązuje go dorosłość.

W obu utworach można odszukać ponadczasowe prawdy. Pierwszy z nich nawiązuje do tyrańskiej władzy, która istnieje od zarania dziejów. Drugi utwór skupia się na istnieniu człowieka. Wytyka on błędy dorosłym, którzy tracą wszystkie dziecięce cechy.

Aldona Krakowska, 2f

Poprawiony: poniedziałek, 19 października 2015 09:00